Sukces - 7 ludzkich kroków
- Studio Rozwoju
- 14 sty 2016
- 3 minut(y) czytania

SUKCES!
blask, splendor, wielkość, szaleńcza radość, duma, wielkie ego, świętowanie, dreszcze, grad emocji - to tylko podstawowy zbiór słów, które kojarzą się z odczuwaniem spełnienia.
Publikacji związanych z pojęciem sukcesu jest od liku.
Znaleźć można poradniki jak osiągnąć sukces w tydzień czy jak zbudować swoje spełnienie
w kilku etapach. O osiągnięciu sukcesu traktuje także osobna specjalizacja w psychologii.
Ja dzisiaj chcę potraktować go jak codzienność, bez teorii społeczno-ekonomicznych, bez cytatów prekursora literatury osobistego sukcesu Napoleona Hill (i jego 16 praw sukcesu) czy Franklina Covey ze swoimi siedmioma nawykami sukcesu (chociaż jeśli jesteś tym zainteresowany, daj znać ;) ).
Przeczytałam ostatnio o nawykach, które blokują osiąganie sukcesu. Należą do nich:
narzekanie, obwinianie, krzyczenie, osądzanie, kłamanie, obrażanie się, przeszkadzanie.
Zatem jak logika podpowiada, jeśli będziemy postępować odwrotnie, sukces jest nam pisany! :)
Kiedy szukałam w literaturze i w zasobach Internetu, co determinuje osiągnięcie sukcesu, jakie cechy osobowości i jakie czynności sprzyjają jego osiąganiu, najczęściej pojawiały się elementy, z których stworzyłam listę siedmiu ludzkich kroków. Nazwałam je ludzkie, bo nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, nie wiadomo jakich predyspozycji, poza jednym - bycia człowiekiem.
KROK PIERWSZY - czytaj codziennie i wiedz, że nie wiesz wszystkiego
Codziennie przeglądasz gazetę / Internet czytając te same rubryki, które Cię interesują. Świetnie! A ja proponuję, żebyś co drugi dzień zaglądał także na inne strony tematyczne, zupełnie nie związane z Twoim obszarem zawodowym. Wybierz krótki artykuł i poświęć mu
5 minut. A dlaczego warto, dowiesz się w drugim kroku.
Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie rozwija jak czytanie książek. Jeśli nie jesteś molem książkowym, który połyka jedną książkę 700-stronnicową w tydzień, to nic. Możesz czytać jedną książkę na miesiąc, kilka stron dziennie dla rozrywki, relaksu, dla siebie.
KROK DRUGI - bądź otwarty i ciekawy świata, smakuj codzienność
Możesz być ekspertem w branży, autorytetem w swojej dziedzinie, ale nie powinieneś zamykać się na wiedzę z innych obszarów. Bądź ciekawy (nie ciekawski!), słuchaj co inni mają do powiedzenia, wykreśl ze słownika zwrot: "mnie to nie interesuje, to nie moja działka". Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się okazja by wtrącić do rozmowy: "a słyszałem niedawno...", by zainteresować rozmówcę i rozpocząć ciekawą oraz owocną znajomość.
KROK TRZECI - używaj wyobraźni i rozmawiaj o pomysłach
W tym miejscu myślą przewodnią niech będzie hasło: Szablony nie są w cenie! Początkowo jest to trudne, wyjść poza swój schemat myślowy, poza sprawdzone nawyki. Jeśli stoisz przed jakimś projektem czy problemem, porozmawiaj o nim z kimś, kto na co dzień zajmuje sie czymś odmiennym, zastanów się np. nad zmianą perspektywy patrzenia na to zagadnienie (perspektywa Klienta, współpracowników, kierownictwa). Przekład: wszyscy znają bajkę
o Czerwonym Kapturku z perspektywy Czerwonego Kapturka. A jak ta bajka brzmiałaby opowiedziana z perspektywy Wilka? Zupełnie inaczej, chociaż finał byłby ten sam.
Jeszcze inny sposób proponuje (stale budzący mój zachwyt) Paul Arden w swojej publikacji "Cokolwiek myślisz, myśl odwrotnie". Intrygujący tytuł? A jakże :) Zaglądnij do niej koniecznie.
KROK CZWARTY - wyznaczaj sobie cele
Wyznaczanie celów porządkuje pole działania. Dostarcza poczucia ruchu życiowego, rozwija nas. Daje radość i satysfakcję gdy osiągniemy cel, uczy i wywołuje refleksję, gdy nie udało się go teraz osiągnąć. To co ważne w osiąganiu celów, to determinacja i dobry plan. Przecież sukces rodzi się z wyznaczonego celu, nieprawdaż?
KROK PIĄTY - bądź odpowiedzialny
Odpowiedzialny za swoje czyny, emocje, relacje, za swoją przeszłość. Jedynym kreatorem Twojego życia jesteś Ty sam. Nie zrzucaj winy na kogoś innego, nie mów, że masz pecha
i dotknął Cię zły los. Ja odpowiedzialność rozumiem jako dojrzałość i świadomość wyborów.
A dla Ciebie czym jest odpowiedzialność?
KROK SZÓSTY - praw komplementy
Za czytelnia.pwn komplementy "to zwroty grzecznościowe dodatnio wartościujące rozmówcę, mające na celu sprawienie mu przyjemności".
Musisz wiedzieć, że komplement działa cuda. Rozładowuje napięcie, buduje relacje, w oczach komplementowanego "koloruje" tego, który go wygłosił, ociepla atmosferę.
Mówimy tu o komplementach szczerych, nieprzesadzonych i nienachlanych. Komplementy najczęściej dotyczą wyglądu zewnętrznego, tego jak ktoś wygląda. Ale my zadajmy sobie odrobinę trudu i komplementujmy w najbliższych dniach kogoś, za to co zrobił, za co jak to zrobił, za umiejętności,
KROK SIÓDMY - wybaczaj
Po prostu...
To kto jest gotowy, by zawalczyć o swój sukces?
Do następnego,
Ania
Comentários